Jak a proč zarovnat oddíly SSD?

Co je zarovnání na 4096 bytů (4k) ?

Aby byla zajištěna rychlost čtení a zápisu na pevný disk, musí cluster odpovídat sektoru.  Tedy fyzický oddíl disku (u SSD se jedná o část paměťového čipu)   s logickým oddílem. Pokud sektor 4K není zarovnán, i pro malé množství dat, zabere dva sektory 4K bytů, což způsobí mezisektorové čtení a zápis, čímž se sníží rychlost čtení a zápisu. A navíc se zvyžuje opotřebování SSD disku.

Jak ve Windows 10 zkontrolujete zarovnání na 4K

Krok 1. Klepněte pravým tlačítkem myši na nabídku Start systému Windows a vyberte příkaz Spustit . Zadejte msinfo32 a stiskněte Enter . Poté získáte následující rozhraní.

systémové informace

Krok 2. V části Komponenty vyberte Úložiště a poté najděte Disky .

vyberte Disky

Krok 3. Vyhledejte svůj SSD a zkontrolujte Počáteční posun oddílu . Musí být dělitelné 4096; jinak není zarovnání správné.

zkontrolujte Posun začátku oddílu

Druhá možnost použitím program AS SSD Benchmark

How to: Properly re-align your SSD/HDD partitions | Overclock.net

 

 

Jak zarovnat SSD oddíl s MiniTool Partition Wizard?

MiniTool Partition Wizard je bezplatný nástroj pro zarovnání oddílů. Poskytuje 2 funkce pro realizaci zarovnání oddílů SSD, jmenovitě „Zarovnat oddíl“ a „Zarovnat všechny oddíly“. První pomáhá zarovnat konkrétní oddíl v případě, že uživatelé nejsou ochotni zarovnat všechny oddíly, a druhý pomáhá zarovnat všechny oddíly na stejném disku v jednom kroku. Uživatelé si mohou vybrat nejvhodnější funkci podle aktuálních požadavků.

Krok 1. Stáhněte si MiniTool Partition Wizard Free Edition a nainstalujte jej do počítače. Poté jej spusťte, abyste získali jeho hlavní rozhraní.

Krok 2. Po výběru disku, který je třeba zarovnat, se na panelu akcí zobrazí funkce „Zarovnat všechny oddíly“. Kliknutím na tuto funkci získáte následující rozhraní:

zarovnat všechny oddíly

Krok 3. MiniTool Partition Wizard vám řekne, kolik oddílů je třeba zarovnat. Pokračujte kliknutím na Ano .

klepněte na OK

Krok 4. Kliknutím na tlačítko Použít v levém horním rohu povolte změny.

Podobně můžete vybrat jeden jediný oddíl pro zarovnání SSD.

 

Zdroj článku:  https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/ssd-alignment-tool.html

 

Posted in blog and tagged , .